Przez cały rok 2022 nasze działania skoncentrowane były niemal wyłącznie na pracy Królestwa Bez Kresu, czyli niekomercyjnego miejsca spotkań, które prowadzimy w Krakowie od 2020 roku. Przeprowadziliśmy ponad 80 otwartych wydarzeń. Pełną listę można zobaczyć tutaj. Najważniejsze jednak okazały się nasze działania będące odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę. Przede wszystkim ponad 250 konwersacyjnych lekcji polskiego, w których wzięło udział ponad 60 osób.
Tworząc naszą metodę braliśmy pod uwagę następujące czynniki:
- uchodźców jest bardzo wielu i ich znajomość polskiego jest różna
- kompetentnych nauczycieli języka polskiego (dla cudzoziemców) jest bardzo mało
- ludzi mówiących po polsku jest bardzo wielu
- ludzi chętnych do pomocy jest wielu, ale zwykle szybko tracą zapał, musi więc być spora rotacja
Zamiast tradycyjnego kursu prowadzonego przez nauczyciela postawiliśmy na konwersacje w parach lub w mini-grupach (2+1). Bazą dla rozmów nie jest podręcznik, ale ponad 300 fotografii, które zostały tak wybrane, aby można było z nich wyciągnąć jak najwięcej różnych słów. Uczestnicy opisując zdjęcia nie tylko uczą się nawzajem swoich języków, ale również czegoś o sobie, co ma głęboki wymiar społeczny.
Przyjęta przez nas metoda pozwala na dołączenie do akcji każdego chętnego. Wystarczy znać swój własny język ojczysty. Jeśli znajomość drugiego języka jest niewielka, zajęcia ograniczają się do opisywania zdjęć, jeśli zaawansowana – można wyjść poza ramy fotografii i porozmawiać na różne tematy. Oczywiście najistotniejszy jest tu fakt, że uczestnicy są niejako zmuszeni do wypowiadania się, co podczas zwykłych lekcji w dużych grupach jest mocno ograniczone.
Przypominamy, że wszystkie aktualnie informacje o tym, co dzieje się w Królestwie Bez Kresu można znaleźć na stronie peakd.com/@krolestwo. Publikowane są tam m.in. codzienne raporty.