Dziś zakończyliśmy projekt Kultura Bez Kresu. Był to pierwszy projekt, na który pozyskaliśmy środki z budżetu państwa. Wcześniej, czyli przez 7 lat staraliśmy się nie sięgać po pieniądze publiczne i finansować wszystko dzięki darczyńcom. Niestety po kosztownym remoncie i w trakcie pandemii okazało się to nad wyraz trudne. Stąd też zmiana taktyki, skutkiem czego był projekt. W jego ramach udało się przeprowadzić następujące działania:
1) Koncert z okazji rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta inaugurujący projekt. Był on okazją do zapowiedzenia przyszłych działań i porozmawiania o twórczości Poety.
2) 10 spotkań poświęconych życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Prowadził je Filip Paluch. Poruszone zostały na nich następujące tematy dotyczące Zbigniewa Herberta: lwowska młodość (30.08), postawa wobec totalitaryzmów (6.09), podróże (12.09), postawa wobec III RP (4.10), wątki chrześcijańskie w twórczości(11.10), korespondencja (18.10), sztuka (25.10), zagadki w poezji (8.11), recepcja twórczości poety (13.11) oraz różne perspektywy odbioru (22.11). Ostatnie spotkanie było równocześnie spotkaniem podsumowującym cały cykl. Wszystkie spotkania były transmitowane na żywo w Internecie, tak by każdy mógł w nich uczestniczyć.
3) 10 warsztatów plastycznych inspirowanych twórczością Zbigniewa Herberta. Pierwsze spotkanie odbyło się 14 sierpnia i skierowane było do studentów ASP. Podczas tych warsztatów młodzi twórcy mogli zgłębić twórczość Zbigniewa Herberta i zainspirować się nią. Kolejne warsztaty odbyły się 27 sierpnia i poświęcone były ilustrowaniu wierszy. Podczas trzecich warsztatów (28 sierpnia) uczestnicy wykonywali ilustracje do „Przesłania Pana Cogito”. Zajęcia te były niejako wprowadzeniem do czwartego spotkania, które odbyło się 3 września, a podczas którego zgromadzeni zgłębiali portret wykorzystując techniki takie jak rysunek i monotypia. Ich kontynuacją były warsztaty piąte, które odbyły się 4 września. Ich tematem był autoportret wewnętrzny. Szóste i siódme warsztaty poświęcone były częstemu motywowi w poezji Zbigniewa Herberta, czyli miastu. I tak 17 września uczestnicy tworzyli wielkie miasto na rolce papieru zawieszonej na płycie karton-gipsowej inspirując się poezją Herberta. 18 września z kolei uczestnicy wyszli na ulice Krakowa, aby zająć się szkicowaniem przestrzeni miejskiej. Ósme (16 X) i dziewiąte (22 X) warsztaty poświęcone były ceramice i antycznym inspiracjom w poezji Zbigniewa Herberta. Ostatnie warsztaty odbyły się 23 października i pozwoliły uczestnikom spróbować wszystkich tych technik, z których nie korzystali podczas wcześniejszych spotkań. Łącznie w 10 warsztatach uczestniczyło 41 osób.
4) Wernisaż wystawy „Neocogito”, na której znalazły się prace plastyczne powstałe w ramach projektu. Towarzyszył mu koncert z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Dla wszystkich uczestników warsztatów było to wydarzenie szczególne, które podsumowało ich wysiłek.
5) Akcja wysyłania pocztówek z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta oraz z wybitnymi dziełami malarskimi (znajdującymi się w domenie publicznej), co miało na celu nie tylko promocję poezji Herberta ale również klasycznej sztuki. W ramach akcji rozesłano 2000 pocztówek. Duża część rozstała rozkolportowana przez wolontariuszy i sympatyków Królestwa Bez Kresu. Reszta jest dostępna dla odwiedzających lokal.
6) Dwupoziomowa gra osadzonej w alternatywnym świecie. Rozgrywkę można rozpocząć TUTAJ. Została ona pomyślana tak, by w pierwszej chwili gracz nie wiedział w czym uczestniczy. Inspiracją była tutaj gra Cicada 3301. Po rozwiązaniu szeregu zagadek zostaje wprowadzony w zarys fabularny i jego zadaniem jest wykrycie spisku w antysowieckiej organizacji pod nazwą Królestwo Bez Kresu. Zadanie to wykonało 11 osób, z czego 5 mogło wziąć udział w finałowej grze fabularnej (larp), która odbyła się 20 listopada w Krakowie. Oczywiście gra jest wciąż dostępna i każdy może w nią grać.
Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.