zachoddd

Podsumowanie roku 2014

To był pracowity rok. Przede wszystkim udało się przeprowadzić bardzo ważny dla nas Projekt Inflanty. Wiele on nas nauczył, pokazał prawdę o Kresach i o nas samych. Było też sporo innych działań, mniej spektakularnych. Nadszedł czas, by to wszystko podsumować.

Działalność fundacji w roku 2014 można podzielić na 3 okresy. Pierwsze trzy miesiące to przygotowania do Projektu Inflanty. W tym czasie zapewniliśmy finansowanie projektu na poziomie minimum. Szczególne podziękowania należą się firmie Lean System, która znacznie wsparła nas w realizacji tego zadania. Przeprowadziliśmy też testy gry szlacheckiej (m.in. w Liceum Plastycznym w Rzeszowie). Była ona podstawą warsztatów historycznych, które później zrobiliśmy w Dyneburgu. 27 lutego Dawid Hallmann wygłosił wykład w Częstochowie poświęcony Łotwie, związkom tego kraju z Polską i naszemu projektowi. 1 marca z kolei w Galerii ZPAP-u w Tarnowie odbył się wernisaż wystawy zdjęć z piątej edycji LARPa Tarnów’46.

Projekt Inflanty rozpoczął się 29 marca i zakończył 29 lipca. W ciągu czterech miesięcy udało się:

1. Przeprowadzić warsztaty historyczne w sześciu klasach (klasy 6-11) Państwowego Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu.
2. Nawiązać kontakt z Wileńską Młodzieżą Patriotyczną i zorganizować koncert Dawida Hallmanna w Wilnie z okazji 113. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego.
3. Zorganizować koncert TMA w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu.
4. Nawiązać kontakt z Klubem Seniora w Dyneburgu (Dawid Hallmann dwa razy grał stare pieśni podczas spotkań Klubu).
5. Zrealizować dwa filmy poświęcone historii Inflant – „Kokenhuza – klucz do Inflant” oraz „Za wolność naszą i waszą”. Oba zostały wyemitowane w TV Dautkom w ramach cyklicznego programu Polaków z Dyneburga „Akcenty Polskie”.
6. Zgromadzić dużą (123 GB) bazę zdjęć i nagrań filmowych dotyczących Łotwy i śladów polskości na Łotwie.
7. Doprowadzić do zawieszenia w Centrum Kultury Polskiej tablicy poświęconej żołnierzom AK, która przez 20 lat leżała w bibliotece oparta o kaloryfer.
8. Przeprowadzić prace porządkowe na cmentarzu katolickim w Dyneburgu oraz na kwaterze polskich żołnierzy w Ławkiesach.

Kolejne 5 miesięcy to analiza zebranych informacji, a także próba zarysowania problemu szerszemu gronu odbiorców. Stąd też powstał film „Kresy Kresów, czyli o tym jak ginie polskość”. 18 września odbyło się spotkanie w Centrum Kresowym w Bytomiu poświęcone Łotwie i Polakom zamieszkującym ten kraj.

Październik to kolejna edycja larpa Tarnów’46. Miasto po raz szósty zamieniło się w wielką planszę do gry. W rozgrywce, opartej jak zawsze o historię antykomunistycznego podziemia zbrojnego, wzięło udział ponad 100 osób z różnych stron Polski.

W połowie października razem ze Stowarzyszeniem KoLiber przeprowadziliśmy „Wrocławską Re-Akcję Październikową”. W jej ramach kilkanaście osób w dwóch grupach podjęło wyzwanie uporządkowania i skatalogowania miejsc pochówku m.in. ofiar reżimu komunistycznego oraz żołnierzy walczących o wolną Polskę.

Koniec października to przekazanie prezesowi Związku Polaków na Łotwie Panu Ryszardowi Stankiewiczowi cyfry 9, która odpadła z Grobu Nieznanego Żołnierza w Dyneburgu. Wykonał ją dla nas kowal z Rzeszowa Paweł Tabaczyński.

Październik to również wyjazd do Lwowa i wspólna akcja z Instytutem Tradycji, której efektem było uporządkowanie kilkunastu polskich mogił i zapalenie kilkuset zniczy. W połowie listopada miał miejsce kolejny wyjazd rozpoznawczy. Stworzyliśmy też film o Cmentarzu Janowskim.

Rok 2014 to także szereg drobnych działań, które jednak zestawione ze sobą dają bogaty obraz działalności. To przede wszystkim nagrania autorstwa Dawida Hallmanna (w tym trzy zapomniane pieśni: „Herby”, „Sztandary polskie w Kremlu” i „Pieśń bojowa 1860″). To szereg filmów, a także grafik patriotycznych, szczególnie wzorów koszulek, które można nabyć w naszym sklepie na CupSell. To żmudna praca przy uzupełnianiu Mapy Miejsc Pamięci Żołnierzy Wyklętych (mamy już ponad pół tysiąca punktów!). To testy gier, a także archiwizacja i upowszechnianie różnych ciekawych materiałów. Będziemy to kontynuowali także w tym roku.

Na koniec kilka słów wdzięczności. Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierają nas. Są tacy, którzy regularnie wpłacają na nasze konto darowizny większe i mniejsze. Są tacy, którzy robią to okazyjnie. Dziękujemy jednym i drugim. Bez was nie byłoby Projektu Inflanty. Nie byłoby też wielu innych działań. Podziękowania należą się również tym, którzy pomagają nam dotrzeć, z tym co robimy, do jak największej grupy odbiorców. To dla nas bardzo ważne.

Rok 2014 to był dobry rok. Mamy jednak nadzieję, że 2015 będzie jeszcze lepszy. Walka trwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>