foto_kraslava1a

Dwa miesiące do Projektu Inflanty

Przed nami jeszcze ogrom pracy… w której każdy może nam pomóc. Wystarczy udostępniać informacje o naszej akcji. Zainteresować projektem znajomych dziennikarzy. Najgorsza jest obojętność. A tę Polacy łotewscy odczuwają od dawien dawna. Czas przywrócić w naszym społeczeństwie świadomość o istnieniu Inflant Polskich! Liczymy na Was!

Projekt Inflanty to jedno z najważniejszych planowanych działań Fundacji Tradycji Miast i Wsi w roku 2014. Jego założeniem jest przeprowadzenie na Łotwie w ciągu czterech miesięcy:

  1. Warsztatów historycznych w polskich szkołach średnich
  2. Cyklu spotkań z edukacyjnymi grami planszowymi, a także
  3. Koncertów dawnych pieśni.

Na podstawie obserwacji poczynionych podczas warsztatów zostanie wybrana grupa osób (do kilkunastu), które będą objęte długofalowym wsparciem edukacyjnym. Ponadto jesienią 2014 roku odbędą się Spotkania inflanckie w różnych miastach Polski dotyczące Łotwy, tamtejszych Polaków, a także efektów projektu.

Idea

Inflanty, czyli dzisiejsza Łotwa, to najbardziej zapomniana część dawnej Rzeczypospolitej. Od wieków mieszkają tam Polacy. Na podstawie porozumienia z Republiką Łotewską działają polskie szkoły. W niektórych miejscach język polski stał się językiem liturgicznym używanym przez katolików (nie będących Polakami) tylko w kościele. Niestety nad Wisłą mało kto o tym wie. Wciąż aktualne pozostają słowa Feliksa Wrotnowskiego z połowy XIX wieku: Polakom trzeba mówić o Inflantach, jako o ziemi nowo odkrytej, o której nawet w salonach literackich Warszawy mają tak niejasne pojęcie, jak o Borneo lub Sumatrze. Oczywiście efektem tego braku wiedzy jest niewielkie wsparcie, które kierowane jest nad Dźwinę. Długo zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy pomóc. Postanowiliśmy skoncentrować się na edukacji historycznej. Bez znajomości historii trudno bowiem budować silną tożsamość.

Cele projektu

1) wsparcie polskiej edukacji na Łotwie poprzez przeprowadzenie warsztatów historycznych poświęconych historii Rzeczypospolitej w XVII wieku.

2) propagowanie w polskich szkołach na Łotwie innowacyjnych metod nauczania poprzez organizowanie cyklicznych spotkań z edukacyjnymi grami planszowymi.

3) w oparciu o obserwacje poczynione podczas warsztatów, wytypowanie do kilkunastu osób, które Fundacja Tradycji otoczy wsparciem.

4) wsparcie polskiej kultury poprzez organizację koncertów dawnych pieśni.

5) upowszechnienie informacji na temat Łotwy i mieszkającej tam polskiej społeczności poprzez zorganizowanie cyklu Spotkań inflanckich w różnych miastach Polski połączonych z koncertem Towarzystwa Michała Archanioła.

6) zebranie materiału (fotograficznego, filmowego, dźwiękowego, etc.), który zostanie wykorzystany przez Fundację Tradycji w jej przyszłych działaniach zmierzających do zbliżenia narodów polskiego i łotewskiego.

Opis

Projekt składa się z dwóch etapów.

Etap pierwszy potrwa cztery miesiące – od początku kwietnia do końca lipca 2014 roku. W tym czasie w polskich szkołach średnich (w Dyneburgu i w Rydze) zostaną przeprowadzone warsztaty historyczne poświęcone Rzeczypospolitej w XVII wieku. Oparte będą na nowatorskiej grze planszowej stworzonej przez historyków związanych z Towarzystwem Michała Archanioła. Pokazuje ona złożoność sytuacji politycznej, ekonomicznej i militarnej polsko-litewskiego państwa. Gracze wcielając się w przedstawicieli szlachty, uczestnicząc w procesie podejmowania decyzji, nie tylko zapamiętują fakty, takie jak poszczególne wojny z państwami ościennymi, ale przede wszystkim potrafią dostrzec przyczyny i skutki podjętych kroków. Należy dodać, że gra jest nietypowa jak na planszówkę, dopuszcza bowiem uczestnictwo ponad 20 osób. Dotychczasowe testy wykazały jej ogromny potencjał edukacyjny.

Kolejnym elementem projektu są spotkania w szkołach średnich (w Dyneburgu i w Rydze) i podstawowych (w Krasławiu i w Rzeżycy), podczas których będzie można pograć w wydane w Polsce edukacyjne gry planszowe. Podobne rozgrywki zostaną zorganizowane w Centrum Kultury Polskiej, co pozwoli dotrzeć również do dorosłych (warto zaznaczyć, że w Polsce ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się coraz większą popularnością).

Oprócz działań związanych z edukacją, chcemy wesprzeć również polską kulturę poprzez organizację koncertów dawnych pieśni opracowanych przez Towarzystwo Michała Archanioła. W większości są to utwory zupełnie nieznane, wydobyte z XIX-wiecznych śpiewników.

Etap drugi rozpocznie się po zakończeniu działań na Łotwie. Zakłada on wsparcie do kilkunastu osób, wytypowanych na podstawie obserwacji poczynionych podczas warsztatów. Należy mieć bowiem na uwadze, że wspomniana gra nie tylko uczy historii, ale również pozwala wykazać się cechami niezbędnymi dla dobrego lidera. Są to zaangażowanie, zdolność pracy w zespole, umiejętność analizowania i przewidywania skutków podejmowanych decyzji, a także myślenie w kategoriach dobra wspólnego. Wybrane osoby będziemy zapraszać na organizowane w Polsce warsztaty, spotkania, konferencje, obozy. Będziemy także wspierać je w realizacji ich własnych pomysłów skierowanych do lokalnej społeczności. Zależy nam, by kultura polska promieniowała i wychodziła daleko poza środowisko Polaków.

W ramach drugiego etapu przeprowadzimy również cykl Spotkań inflanckich dotyczących Łotwy, mieszkających tam Polaków, a także efektów projektu. Odbędą się one jesienią 2014 roku w różnych miastach Polski – m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Tarnowie. Towarzyszyć im będzie pokaz zdjęć, a także koncert Towarzystwa Michała Archanioła. Podobne spotkanie odbyło się już w Krakowie w kwietniu 2012 roku i spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Warto tutaj zaznaczyć, że TMA jest jedyną grupą w Polsce, która w swoim repertuarze ma pieśni łotewskie.

Osobą odpowiedzialną za realizację działań na Łotwie będzie Dawid Hallmann – muzyk neofolkowy, założyciel Towarzystwa Michała Archanioła, które od 2008 roku bada i wykonuje zapomniane pieśni. Należy dodać, że od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem gier w edukacji historycznej – jest między innymi autorem pierwszej gry strategicznej poświęconej antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu. Jako historyk posiada odpowiedni warsztat. Od 2011 roku prowadzi badania dotyczące jednej z najważniejszych twierdz w Inflantach – Kokenhuzy (łot. Koknese). Nie bez znaczenia zdaje się być również fakt, że Dawid Hallmann zna nie tylko język łotewski, ale również samą Łotwę i jej specyfikę (przez rok pracował jako wolontariusz w szkole podstawowej w Sece).

Jak można pomóc?

Aby wesprzeć projekt wystarczy przelać dowolną kwotę na konto Fundacji:

16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (BZ WBK)

Dla przelewów z zagranicy:
BIC: WBKPPLPP / IBAN: PL16109017400000000120882593

Fundacja Tradycji Miast i Wsi
ul. Handlowa 5, 43-230 Goczałkowice-Zdrój
Dopisek: Dar na cele statutowe, Inflanty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>